Nemám rád uřvaný děcka


Honza Javorek

Upozornění! Tento článek vyšel před více než 2 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Následující větu bych klidně podepsal:

Nemám rád uřvaný děcka, protivný důchodce a zlodějský, nepracující cikány.

Pohoršuje vás to? Pak neumíte správně porozumět psanému textu. Ta věta totiž říká jen to, že nemám rád taková děcka, jež jsou uřvaná. Stejně tak se vyjadřuje pouze o protivných důchodcích nebo Romech, kteří kradou a nepracují. O těch ostatních nesděluje nic.

Aby bylo jasno, proti dětem, které v jednom kuse neřvou, vůbec nic nemám. Proti milým důchodcům taky ne. A už vůbec mi nevadí Romové, kteří pracují a nekradou - ba naopak! Bohužel, většina lidí větu pochopí jinak, zcestně - že nemám rád děcka, protože jsou všechna uřvaná.

Já vím, nepíšu o ničem novém, ale opakování je matka moudrosti, už je to 6 let, co Arthur odkazovaný článek napsal :) Jako související četbu také doporučuji tento přehled argumentačních faulů. Je opravdu vyčerpávající - nebudu nikomu nalhávat, že jsem ho dokázal prostudovat až do konce :) Ale i letmé pročtení má něco do sebe.


Honza Javorek

Honza je programátor. Od roku 2011 buduje českou komunitu kolem jazyka Python. V současnosti pomáhá hlavně s propagací aktivit, jako jsou PyLadies, Pyvo, nebo PyCon CZ. Přes den jej najdete v Apiary, kde se stará o Dredd, framework na testování API. Sem tam ho můžete potkat, jak přednáší na srazu nebo na konferenci.
Komentáře