Sociálně psychologický kontrakt při výběru práce


Honza Javorek

Upozornění! Tento článek vyšel před více než 2 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Učím se na zkoušku a narazil jsem při tom na zajímavý postřeh. Nemám kam jinam bych si jej poznačil než do svého deníčku. Ostatně rubriku vycházející z postřehů v literatuře na jiném blogu mám celkem rád – vždycky mě tak nějak zajímavě motivuje přemýšlet :) Tak to zkusím i já tady.

Lidé, někdy podvědomě, uzavírají sociálně psychologický kontrakt, který má dva aspekty:

  1. Ekonomický (peníze, vedlejší výhody jako rekreace, pracovní podmínky, pracovní doba, postavení, kariérní růst)
  2. Sociální (dobrý kolektiv, jistota zaměstnání, pořádek a práce bez stresu, prestiž firmy, zajímavá práce a někdy odborný růst)

Při nástupu do zaměstnání je dobré vědomě uzavírat smlouvu s vědomím, jak dalece pokrývá všechny aspekty mojí virtuální psychologické smlouvy.

Údajně citace z Newstrom J. W. & Davis K., Organizational behavior at Work, 10th ed., McGraw-Hill, 1997.

Když se nad tím zamýšlím, hodí se uvědomovat si existenci takového kontraktu nejen při výběru zaměstnání, ale třeba i při výkonu zaměstnání. Proč pracuji tam, kde pracuji? Jakou mám ve své současné práci motivaci? Jak má práce pokrývá všechny zmíněné aspekty a které z nich jsou pro mě důležité? Taky je asi dobré na zmíněné aspekty myslet, pokud bych chtěl někoho zaměstnat.


Honza Javorek

Honza je programátor. Od roku 2011 pomáhá budovat českou komunitu kolem jazyka Python. V Apiary se stará o Dredd, nástroj na testování webových API.
Komentáře