Tipy na výlety


Honza Javorek

Upozornění! Tento článek vyšel před více než 2 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

V poslední době jsem organizoval pár výletů do okolí s kamarády a protože se nám povedlo navštívit hezká místa, podělím se o svých pár tipů. Ale jak každý víme, tipy jsou v dnešní době jedna z nejdražších komodit – proto budu chtít na oplátku nějaké tipy od vás ;) . Mělo by jít o výlety do okolí Brna, ale když utipnete i něco vzdálenějšího, asi se nebudu zlobit :) .

K výkladu se vám budou hodit turistické mapy. Pokud nemáte rádi Mapy.cz, jsou u nás i jiné turistické mapy.

Rosa Coeli: sobota 14. 4. 2007#

obrázek Cílem válečné výpravy byl dávno vypleněný klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Jeli jsme vláčkem před Ivančice, kde jsme se po červené značce soukali směrem na Nové Bránice. Po cestě jsme chytli nějakou tu rozhledničku a hlavně Ivančický viadukt. V Dolních Kounicích jsme nasáli okultismus z kláštera a pomocí autobusové dopravy a MHD se snadno a za pár korun dostali zpět do Brna, přes Modřice.

Klášter opravdu stojí za to, je nádherný. Docela hodně informací je i na Wikipedii.

Veveří: sobota 21. 4. 2007#

Takovou spíše Brněnskou klasikou by se dal nazvat výlet na hrad Veveří, který se nachází mezi Brnem a Veverskou Bitýškou, na břehu přehrady. Dali jsme si sraz v Brně na zastávce u ZOO a vydali se kolem hráze po západním břehu přehrady na cestu. Jestli se nechcete ztratit, koukejte se po žluté značce. Dovedla nás doprostřed Podkomorských lesů, kde jsme ji podvedli a vyměnili ji za modrou – ta vede přímo k hradu. Když budete mít štěstí jako my, narazíte tam třeba zrovna na Dny země či jiné slavnosti :) . Po prohlídce hradu jsme za koukání na lodičky přelezli lávku na druhou stranu přehrady. Chytli jsme se červené, která s námi obkroužila přehradu po té hezčí (turističtější) straně a dovedla nás zpět k hrázi, odkud to už jsme to pomocí MHD zase nějak domů zvládli.

Veveří je pěkný hrad a jeden z největších u nás. Určitě nedbejte na to, že jej dost poznamenala rušná historie a skoro nic na něm nenechala. Je to po Špilberku asi nejbližší hrad pro osazenstvo ze štatlu. Obejít si přehradu má samozřejmě také své kouzlo. Na konci cesty zaparkujte někde v přístavišti a dejte si pořádnou pizzu ;) .

Rozhledny: sobota 9. 2. 2008#

Poslední výlet jsme absolvovali nedávno. Ještě je docela zima a všechna běžná místa jsou zavřená, takže jsem dostal od bráchy tip na rozhledny – ty jsou přístupné stále. Stačí se vybavit rukavicemi a bundami – výletní počasí až na tu zimu určitě je. Povedlo se nám chytit modrou oblohu a jarní sluníčko, takže bylo opravdu krásně. Vybral jsem dvě rozhledny v okolí Kuřimi – Babí lom a Čebínku.

obrázek Dali jsme si sraz na královopolském nádraží a vyrazili na sever, podél kopečků do Mokré Hory. Tam už si nás odchytla červená značka a dopravila nás přímo k Babímu lomu nad Lelekovicemi. Odtud jsme se soukali po skalách do Kuřimi, nabrali proviant, část družiny nechali na nádraží a pokračovali dále do polí, směrem k Čebínu. Značky tam moc nejsou, ale stačí znát směr – Čebín je asi za dvěma kopci. Dávejte ale pozor a vyberte si ty správné kopce. Nevynechejte Malhostovickou pecku a přilehlé skalní útvary, protože jinak budete litovat jako já :) . Vyplazili jsme se na čebínský kopec a zdolali jeho 30m vysokou rozhlednu – ta stála opravdu za to a pokud máte například strach z výšek, ani se k ní nepřibližujte ;) . Na detailní průzkum zdejšího rozlehlého lomu už nebyl moc čas – stihli jsme ale poslední vlak před setměním. Železnice nás stála opět pár korun a trousili jsme se z ní podle toho, jaké nádraží nám vyhovovalo (Královo Pole, hlavní nádraží…).

Musí vám vyjít počasí. Nám vyšlo a viděli jsme všechno krásně. Nezapomeňte na teplé oblečení, rukavice apod. Vyjděte brzo ráno, protože se ještě brzo stmívá.


Honza Javorek

Honza je programátor. Od roku 2011 pomáhá budovat českou komunitu kolem jazyka Python. V Apiary se stará o Dredd, nástroj na testování webových API.
Komentáře