Touchpad v Ubuntu


Honza Javorek

Upozornění! Tento článek vyšel před více než 2 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Moji kamarádi mají radost, že jsem přešel na Linux, tak jim přidám vodu na mlýn článkem s na první pohled masochistickým tématem. Rád používám touchpad a v Ubuntu mě vždy štvalo, že nastavení jeho ovládání nebylo nikdy moc snadné. Zapíšu si tu tedy pár poznámek, jak dotáhnout jeho ovládání k dokonalosti, protože dohledat tyhle věci je trochu problém. Pokud člověk napíše do Google slova Ubuntu a touchpad, většinou se lidé ptají na jeho vypnutí (barbaři!). Abych se vyvaroval některých komentářů, hned na úvod dodám návod pro Windows: Nainstalujte si ovladače pro Synaptics Touchpad, tam si to naklikejte a nepište o tom články ;) .

Nastavení touchpadu je normálně v System → Preferences → Mouse na záložce Touchpad. Pokud toužíte po rozšířeném nastavení, tak pomůže instalace gsynaptics (pro GNOME). Ten je potom k nalezení pod System → Preferences → Touchpad. Jenže… Ačkoliv si můžete dopřát applovské triky a používat zoom nebo scrolling více prsty, pořád vám to nikde nedovolí nastavit ťapací oblasti. Já nutně potřebuji „prostřední tlačítko“ v pravém horním rohu.

No a k tomu pomůže tato stránka, kde je nejprve řešení dočasné (do prvního restartu, což moc ani nepovažuji za řešení) a pak řešení permanentní. Tedy přidat do /etc/hal/fdi/policy soubor synaptics.fdi a do něj hodit

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<deviceinfo version="0.2">
  <device>
    <match key="input.x11_driver" string="synaptics">
      <merge key="input.x11_options.RTCornerButton" type="string">2</merge>
    </match>
  </device>
</deviceinfo>

No a to je vše. Pomocí změn v HALu (viz odkaz na permanentní řešení) byste měli uspokojit veškerá svá tajná přání, která vás v souvislosti s touchpadem kdy napadla. Ještě dodám, že tohle nastavení prostředního tlačítka do pravého horního rohu bylo v Ubuntu výchozí, ale podle lidu stěžujícího si na fórech pro Karmic teď zmizelo. Netuším proč. Přeji hezké ťapání.


Honza Javorek

Honza je programátor. Od roku 2011 pomáhá budovat českou komunitu kolem jazyka Python. V Apiary se stará o Dredd, nástroj na testování webových API.
Komentáře