Zkriplené úsměvy


Honza Javorek

Upozornění! Tento článek vyšel před více než 2 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Původ slova kripl lze hledat třeba v anglickém cripple, což je výraz pro něco zmrzačeného či chromého. Tento krátký zápisek bude rozborem problematiky pokažených smajlíků a jejich vedlejších významů. Protože se zdá, že jsem blog oživil poměrně úspěšně a vrátilo se na něj jeho osm a tři čtvrtě pravidelných čtenářů, dovolím si jednu malou anketu. Nejprve ale malé uvedení…

Často se mi stane, že při tom, jak rychle píšu do IM, udělám překlep. Z takových typických je např. „ustřelení“ posledního písmena slova enterem. Určité chyby jsou však specifické – pokažené smajlíky. Posuďte sami. Pokud napíšu :-ú místo :-), mění to poněkud význam. Zatímco první evokuje odchod požitých potravin tímtéž otvorem, jímž do těla přišly, druhý je nevinným úsměvem. Přepínání klávesnic mezi českou a anglickou dokáže navíc vykouzlit další skvosty. Nejen klasický totální zmetek >/], ale také třeba :-8 místo takovéto láskyplné pusinky :-*. Co může znamenat stvůra s osmičkou místo líbajících úst nechci raději ani domýšlet.

A nyní tedy konečně prověřím aktivitu čtenářů a zkusím avizovanou otázku: Máte i vy nějaké svoje zkriplené úsměvy?


Honza Javorek

Honza je programátor. Od roku 2011 pomáhá budovat českou komunitu kolem jazyka Python. V Apiary se stará o Dredd, nástroj na testování webových API.
Komentáře