Tento článek vyšel před 17 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.
Před časem jsem se na blogu zmínil, že se narodil Joss. Dneska bych chtěl konečně napsat, co Joss je, proč se narodil a proč byste si ho měli stáhnout a používat. Od 14. srpna navíc ve zcela nové verzi 1.1.1, která přináší opravy a mnohé nové funkce a pokud jste něco vyvinuli na starém Jossu, asi vám dá trochu do těla (není zpětně kompatibilní).
Specialista na malé weby
Joss je takový… ultralight mezi frameworky. A jednou možná i redakčními systémy v PHP(5). Nejpůvodnější jádro aplikace vzniklo na základě nápadu za dva dny, zbytek se pak asi půl roku vyvíjel, ladil, upravoval a doplňoval.
Jeho výhodou je to, že skoro nic neumí :) . Umí přesně jednu jednoduchou věc, ale pořádně. Nevystavíte nad ním sice tedy portál s fotogalerií, fórem a blogem, ale web o pěti stránkách s ním zvládnete sakramentsky rychle.
Joss navíc vytvoří web hezky. Tak, jako kdybyste ho udělali ručně za spoustu hodin, kdybyste si s tím chtěli fakt vyhrát a nezapomenout na každý detail. Programoval jsem ho proto, že mi chyběl „framework“ na velmi jednoduché weby. Takové, kde nepotřebuji formuláře, kde neřeším žádné složitosti, ale chci na nich mít pěkně kódovaný obsah a nechci je dělat otrocky v .html
souborech. Takové, kde mohu velmi pohodlně editovat obsah stránek – zcela jednoduše na bázi textových souborů zapsaných v Texy!. Když přidám soubor, vytvořím automaticky stránku. Když jej upravím, upravím ji. Smažu? Smažu stránku! :)
Proč použít Joss?
- umožňuje bleskové vytvoření malých a středních webů bez klikací uživatelské administrace
- framework lze pochopit asi za hodinu čtení dokumentace a hrátek s kódem
- framework má jen pár set kilobajtů
- malé požadavky, instalace a konfigurace na pět minut, přesun webu jinam je na tři minuty
- pro psaní vlastního obsahu webu nemusíte znát HTML – web je kompletně v Texy! souborech
Co umí, čeho je schopen, co v sobě skrývá
- umožňuje více jazykových verzí webu
- rozšiřitelnost syntaxe na bázi pluginů (+ několik již připravených)
- řeší základní a notoricky známé i méně známé nástrahy PHP a HTTP/HTML
- cachuje výstupy (tzn. je rychlý)
- obsahuje Texy! a některé části z Nette (cca 4 :) )
- obsahuje jednoduchý RSS agregátor, snadno pracuje s XML
- automatické generování sitemap.xml, robots.txt, .htaccess, …
- tvoří pěkný a validní XHTML kód
- automaticky generuje hlavičku webu, sám připojí styly, favicon, skripty, …
- stará se o chybové stránky (404, 403…)
- podpora pro hierarchická menu
- konfigurace (dříve v INI, teď v XML)
Co nikdy umět nebude
- formuláře, dynamické prvky… (Joss nikdy nebyl k těmto činnostem zamýšlen a proto by jejich implementace do návrhu nebyla moc dobře možná)
A co se chystá?
Mno, už nic moc, já jsem spokojen ;) . Ještě by se mi šikl jednoduchý a snadno ovladatelný backend na jedno heslo, kde bych si já nebo třeba i klient mohl upravit web i bez handlování se soubory a FTP. Ale to je spíš daleký horizont, moc jsem to nepromýšlel a hlavně bych k tomu chtěl použít jen vrstvu obsahující JavaScript/AJAX (ano, bez něj si prostě web přes prohlížeč neupravíte, holt smůla). A to já zatím neumím :) .
Ale co ty složitější věci?
Na složitější věci použijte jiný, robustní PHP framework. Joss byl vytvořen k tomu, aby neuměl nic, ale aby to nic zvládal perfektně. Já se teď učím Nette, ale frameworků je spousta (dokonce, na rozdíl od Nette, s dokumentací ;) ).
Takže?
Jak se vám líbí? Napsal jsem k Jossu českou dokumentaci (za chyby neručím, je složité udržovat v ní aktuální změny ve funkčnosti… ale snažil jsem se…), kousek anglické, testoval jsem ho, stavěl na něm weby. Máte chuť se nějak podílet (třeba… anglická dokumentace), testovat, diskutovat? Nikdo vám nebrání! Je poptávka po kompletní anglické dokumentaci? Máte nějaký nápad na novou funkci? Napište mi!
Přeji do života Jossu hodně štěstí a doufám, že bude líbit. A hodit! :P