Launchy

Upozornění! Tento článek vyšel před 15 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Nenávidím ikony na ploše. Nebaví mě hledat zástupce programů ve Startu. Mám rád hezká a rychlá řešení – stejně jako se mi nechce ve Firefoxu na nic klikat a chci prostě napsat csfd Forrest Gump a vyhledat tím film na ČSFD nebo d school a dostat se na del.icio.us. Ve Firefoxu je to jednoduché, ale jak na podobný přístup v systému? Mám skvělou věc na bleskové a intuitivní spouštění programů…

Windows#

obrázekJmenuje se to Launchy. Už je to nějaký čas, co mi kamarád doporučil skvělý prográmek na spouštění programů. Tuším, že mi tenkrát hned řekl, že to vyčetl u Radka, ale to je jedno :D . Jak si můžete přečíst i v odkazovaném článku, je to prostě program na pozadí, který čeká na klávesovou zkratku (dle vašeho nastavení) a potom na základě toho co píšete vyhledává programy (a od nových verzí i další blbiny) ve vašem Start menu a na enter spouští. Navíc, lze mu vybrat vzhled a má tendenci pamatovat si a učit se – za chvíli spustíte Photoshop na P a Firefox pouze zadáním F.

Linux#

obrázekO jabkách psát ani nebudu, protože tam už mají podobnou fičurku sto let a tiše se nám smějí, že objevujeme staré věci, popřípadě kopírujeme. Hrál jsem si ale dlouhou dobu s Linuxem a proto se podělím o výzkum, který jsem v oblasti tohoto OS dělal při představě, že bych měl žít bez Launchy.

KDE na to má docela dobře známý Katapult, což mi dalo naději, ale neuspokojilo mne, protože mi je o dost sympatičtější GTK. Nicméně, jakoby se zem slehla a nic nikde nešlo dohledat. Google byl strhaný tak dlouhým bojem, ale nakonec přece jen vydal odpověď, po níž jsem toužil :) . Gnome-launch-box pro Gnome. Ale pozor, je trochu bugový a navíc není zrovna intuitivní jeho první spuštění (také dost težce dohledatelný odkaz).