Problémy neexistují VI

Upozornění! Tento článek vyšel před 15 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Co na závěr? Nic moc, pár dalších bezvýznamných a zdlouhavých souvětí doplněných o několik neužitečných odkazů ;) .

Zlý a špatný#

Jsme u konce seriálu a zdálo by se, že už nemám o čem psát. No, zkusím ještě pár slov o spravedlnosti. Značně vás prosím – nebuďte naivní. Svět je zlý, ošklivý, nespravedlivý a rozhodně nefunguje tak, jako v pohádkách. Zároveň je to zcela dokonalé místo k životu, které funguje, kde žijeme, kde je krásně a kde můžeme být hrdi na každý den, jež na něm strávíme. Spravedlnost neexistuje, zapomeňte na ni. Myslím si, že svět je naprosto úžasný a dokonalý, ale nespravedlnost je prostě jedna z vlastností. S tím se musí počítat. V tomto směru je život jednoznačně zlý a špatný, ale když o tom člověk ví předem, nepřekvapí ho to a může toho i využít. Tak to bylo a tak to zřejmě i je. Ani zvířata nehrají na spravedlnost, řídí se přírodními instinkty, kde silnější nebo důvtipnější vyhrává. Proč by se měli lidé řídit jinými? Neřídí se. A řídit se nebudou. Pokud máte třeba nějakou nemoc, pak je to asi nespravedlivé, ale je to tak, takový je život.

Svět si na rovnoprávnost nehraje, každý to schytáme úplně jinak a je jen na nás, jak se s tím vyrovnáme. Máte sice hroznou nemoc, ale přesto máte šanci. Jiní ji vůbec nedostanou. Když naběhne chlápek se semtexem na nádraží a odpálí se, zruší třeba 200 jedinečných životních příběhů a ani jeden z nich si to pravděpodobně nezaslouží, ale holt je nás 7 miliard, tak to příroda ředí a moc se s námi neštve. Nemají šanci a nemohou nic dělat. Můžou se s tím akorát smířit, ale na to nemají ani moc času, asi setinu vteřiny.

Žij!#

Musí to tak být? Musí. Cynické? Samozřejmě. Tak to funguje, tak to je. Myšky jsou hrozně fajn, ale kdyby je nikdo nežral, tak tu nemáme kočky a ty jsou přece taky fajn. Příroda. Nespravedlivá, ale stejně je úžasná, protože funguje. Pokud toto nepochopíte, budete se trápit a bojovat proti větrným mlýnům. Pak se asi koukejte na medvědy od Kolína (Pane, pojďte si hrát!) a litujte toho malého, že se nechá napálit a svět je k němu krutý. Přírodu nezměníme a pokud nám dělá problémy, smiřme se s nimi, protože trápením se s nimi jen ztrácíme čas, který můžeme ŽÍT.

Jak přežít#

Nakonec pár odkazů. Je to trochu neuspořádané a některé články jsou spíše pro lidi z ajtý, ale věřím, že se s tím holt, milé čtenářky a milí čtenáři, poperete. Je tam toho spousta o time managementu, protože hodně svých problémů a stresu dokážete vyřešit právě tím, že si poradíte se svým časem. Jak se vypořádat se světem kolem sebe, radí knihy o rozvoji osobnosti.