Šablony v PHP a jak obejít nepodporu short open tags

Jestliže vás nalákal nadpis a nechcete číst širší úvod do problému šablon v PHP, poskočte o něco níže, tam už to tak široké není a článek lze ve zdraví přebrodit celkem rychle ;) .

Píšete-li aplikaci v PHP a nejste-li v programování vepř, sele, prasnice nebo něco k tomu blízkého (vyjma kance, kanec být můžete), dříve či později pocítíte přinejmenším touhu oddělit prezentační vrstvu od zbytku. Nabízí se několik přístupů, co s touto touhou…

Jamalalicha, paprťála, chánua, chánua, chánua

Žádná prezentační vrstva. Napaprťálujem to všechno do jednoho klubka, PHP do HTML, XML do PHP, CSS nějak k tomu a budeme mít binec, ale budeme to mít za 40 minut. Pokud po nás někdo kód dostane do rukou, nemá šanci s ním něco provést. Jestliže chceme oslovit kodéra, aby dělal na projektu úpravy, platíme mu poté pobyt v Bohnicích nebo, pro jihomoravské, Černovicích. Člověk by se divil, ale na takovém přístupu dnes stojí velké procento existujících webů a to i takových, do nichž byste to při pohledu zvenčí ani neřekli (nebo by vás napadlo, že je to sebevražda). Autoři těchto projektů neřeší dilema Smarty vs. PHP (viz dále), protože většinou ani nevědí, že taková řešení existují.

Když vrstva, tak vrstva

Použijete robustní šablonovací systém, který vytváří opravdovou vrstvu ve vaší aplikaci, možná bude větší než ona a dal by se označit jako takový pseudojazyk někde mezi HTML a PHP. Dle mého názoru nepříliš šťastná cesta, na můj vkus málo elegantní a minimalistická. Nicméně hojně používaná a má davy zastánců. Nejrozšířenějšími šablonami jsou Smarty (pěkný český návod), ale existují desítky.

PHP je šablonovací systém – zlatá střední cesta?

Napíšete si jednu třídu v PHP, která vám vytvoří plně funkční šablony a místo pseudojazyka v nich použijete PHP. Zní to zvláštně, ale opravdu to jde a dle mého názoru je to nejelegantnější řešení. Nesmíte samozřejmě tahat logiku aplikace do šablon, ač je to možné – v šabloně použijete PHP jen k nějakému tomu echo a foreach. Alternativní syntaxe PHP jako short open tags nebo if/endif přímo k takovému použití vybízí. Více třeba zde.

Ano, zlatá střední

Ve vodách internetu najdete neplodné, plodné, těhotné a i jinak objemné diskuse o tom, jestli použít PHP jako šablonovací jazyk, nebo nasadit moloch typu Smarty. Asi jak na co. Já mám zatím jasno – jsem zastáncem hbitých a chytrých řešení a tyto požadavky splňuje ona střední cesta, jak jsem ji vylíčil v předešlém odstavci. Nechci se hádat co je lepší – prostě jen napíšu, že pro mě je lepší tato varianta a proto mám rád takové ty na první pohled obskurní věci, jako například short open tags:

<?= $var ?> je totez jako konvencni <?php echo $var ?>
<? ... ?> je totez jako delsi <?php ... ?>

V běžném PHP je to celkem na uškrcení, ale v šablonách dle mého názoru k nezaplacení.

JTemplate

Ve svých projektech používám šablony postavené na vlastní třídě JTemplate (tady se vyplatí kliknout, vážně). Spolu s dalšími umí výstupy cachovat a tím razantně zvyšovat výkon aplikace. V zásadě je postavená na myšlence popsané ve výše odkazovaném článku Briana Loziera.

Čím je ale zvláštní? Funkcí fetch. Ta je jádrem zpracování a jde v ní běžně o to, že se do aktuálního kontextu rozbalí proměnné uložené do šablony (funkce extract), začne se odchytávat výstup na obrazovku (ob_… funkce) a vloží se (obyčejný include) soubor se šablonou jako PHP. V něm se použijí rozbalené lokální proměnné a vše se poslušně vytiskne ven. No ven úplně ne, protože výstup samozřejmě odchytáváme, takže vše co jde ven hezky sbalíme do output control pytle a necháme uložené jako string v nějaké proměnné, kterou vrátíme jako výsledek funkce (a obsah pak v aplikaci vytiskneme později kdykoliv chceme).

Pro změnu… Short open tags!

„Takové krásné šablony,“ řekli byste. Ale pak to nahrajete na první hosting a celé se vám rozsypou, protože tam mají vypnutou podporu short open tags, které samozřejmě hojně a s radostí používáte. Co s tím? Buď je nepoužívat (což je škoda), nebo přidat jeden požadavek navíc a snížit tak možnost nasazení aplikace. Nebo vymyslet něco chytrého ;) .

if (!ini_get('short_open_tag')) {
  // explicit short open tags support
  eval('?>' . preg_replace(
      array('~<\\?(\\s)~', '~<\\?=~'),
      array('<?php\\1', '<?php echo'),
      $this->tpl->content
    )
  );

} else {
  include($this->tpl->file); // include the file
}

První větev testuje, jestli jsou krátké značky vypnuty. Jestli ne, přejde plynule do else, kde proběhne zpracování přes include běžným způsobem. Pokud jsou vypnuty (tzn. server je tvrdohlavý a nepovolí je i přesto, že je v .htaccess a ini_set nastaveno aby zapnuty byly), dojde na slušné využití jedné z tabuizovaných funkcí v PHP, eval :) . Už ten název…

Jeden kouzelný řádek totiž způsobí, že se vezme text zdrojového souboru šablony, regulárním výrazem se v něm nahradí krátké značky za klasické dlouhé s <?php apod. a předhodí se funkci eval, která následně kód PHP vykoná. Ne, čistěji to nejde a přijde mi to jako oprávněné a elegantní využití této funkce, které řeší významný problém a stírá rozdíly v nastavení serverů. No jak by řekl Béda Trávníček: „A to se vyplatí!“

Cachování samozřejmě zcela maže handicap většího potřebného výkonu. Navíc, narazit na tak tvrdohlavý server se jistě jen tak nepoštěstí… Ale za tu jistotu to samozřejmě stojí. Teď už si můžeme pohodlně psát short open tags, velmi rychle, přehledně a efektivně s nimi kódovat šablony a nemusíme se ohlížet na nic a nikoho.