Týdenní poznámky #53: Jaro

Utekl další týden (31.5. — 4.6.) a tak stejně jako minule sepisuji, co jsem dělal a co zajímavého jsem se naučil. Především se snažím rozvíjet junior.guru. Nemám šéfa, kterému bych reportoval každý svůj krok, ale mám klub, a členy by mohlo zajímat, jestli se neflákám. Taky je to způsob, jak se sám doma nezbláznit a nepropadat pocitu, že je zase pátek a já jsem přitom nestihl nic udělat.

Poznámky
Fotka od Honzy Kahánka

Ani nevím jak, ale týden je pryč. Musím přiznat, že otevření zahrádek a jarní počasí mi na produktivitě moc nepřidalo, především tím, jak se lidé chtějí zase najednou scházet a dělat spolu věci. Nějak jsem si přes pandemii odvykl :D

Ladění obchodních podmínek a dohody nad jejich rámec#

Řešil jsem s právničkou obchodní podmínky. Udělali jsme nějaké změny, ale nakonec méně změn, než jsme původně mysleli. Myšlenka je taková, že když je to otevřenější, mohu dělat dohody s firmami víc na míru. Jenže když pak firma chce nějaký papír, tak co?

Pokud si s firmou něco dohodnu nad rámec obchodních podmínek a nestačí jim „čestné slovo v e-mailu“, existuje jednoduchý způsob, jak to mohu „sepsat na papír a podepsat“, což bychom pak já i druhá strana mohli aspoň archivovat? Jde mi o to, zda si to mám celé vymyslet, nebo to má název, náležitosti a třeba i vzorovou podobu. Asi začátečnický dotaz, ale já celý život jen posílal faktury proti dohodám v e-mailech, tak se to opravdu teprve učím :)

Samé otázky!

Úklid v administraci klubu#

Minule jsem psal, jak se mi povedlo udělat si přehlednou tabulku členů a že mám i členy, které neeviduje Memberful, protože byli v klubu ještě dřív, než jsem vůbec nějaký Memberful měl. Tento týden jsem je postupně kontaktoval a zahlazovali jsme různé nesrovnalosti v datech. Ochotně klikali na odkazy a registrovali se na Memberful, takže super, budu v tom mít za chvíli super pořádek. Narovnal jsem při tom i nějaká firemní partnerství vzhledem k tomu, jaké chystám změny v ceníku a podmínkách.

Co se týče firem, udělal jsem si novou tabulku, kde mám teď krásně přehledně všechny firmy a dohody. Překvapilo mě, že rekonstruovat všechny dohody z e-mailů mi zabralo tolik času. Každopádně tabulka je hotová. Chtěl jsem z ní dynamicky vypisovat loga do webu nebo přidat do klubu roli „sponzorujeme klub“, ale to jsem tento týden už nestihl.

Afrika#

Už je to víc jak rok od mé návštěvy PyCon NA. Měl jsem tehdy plnou hlavu nápadů, co všechno udělám, jaké články na blog o tom napíšu, jaké spolupráce zkusíme udělat, ale covid to tak nějak všechno smetl.

Zkusil jsem se k tomu tento týden vrátit a aspoň pár týdnů před tím, než bude PyCon NA 2021, zkouším narychlo spáchat rozhovor s Jessicou Upani s tím, že jej vydám tady na blogu. Skoro celý jeden den jsem připravoval různé otázky a posílal jí je, teď čekám na odpovědi. Narazil jsem při tom (znova) na tuhle haluz, o které jsem vůbec nevěděl, tak jsem se zaposlouchal do podcastu apod.

Navíc se to zrovna sešlo, že se mi ozval i Mariano Mugana z Mozambiku, kterého jsem osobně potkal v Namibii a který v Maputu organizuje všechny možné akce pro místní programátorky a programátory. Tehdy se mi u piva svěřil, že je smutný, že se jim nepovede nikdy vybudovat tak mezinárodní akci jako v Namibii, protože se v Mozambiku nemluví anglicky a ani já bych tam nemohl mít tu svou keynote, nikdo by mi nerozuměl. Tak jsme spolu vymysleli, že přece jenom nejsou jediná země, která mluví portugalsky, a že se mi jej třeba podaří s někým spojit. Tento týden jsem se věnoval tomu, že jsem se jej snažil nějak propojit s kamarádem z Portugalska a dalším z Brazílie. Jsem zvědavý, co vymyslí. V dnešní době online meetupů by nemuselo být tak složité, aby si střihli přednášku v Mozambiku a třeba, pokud budou dobrodružné povahy a covid tomu nebude stát v cestě, třeba se tam jednou i zajedou podívat na nějaký PyCon, kdo ví?

CSR#

Corporate Social Responsibility je balíček, který chci na JG mít pro firmy - že budou proplácet členství lidem, kterým by členství mohlo významně pomoci v životě a kariéře.

Prošel jsem všechny nedokončené e-mailové konverzace s lidmi z neziskovek a dětských domovů a odepsal. Nakonec se mi přece jenom povedlo narazit na nějaké kontakty, ale budou to asi konverzace a domluvy na dýl, takže uvažuji i o tom, že věc začnu prokopávat taky z druhé strany. Uvažuji o tom, že na nové stránce pro klub, kterou chystám, bude i možnost přihlásit se do klubu skrze „fin aid“ formulář. Tam by člověk vyplnil e-mail a „motivační dopis“. Já bych pak mohl tyto přihlášky trochu třídit od nesmyslů a motivační dopisy anonymně ukazovat firmám a nechávat je rozhodnout se, zda chtějí člověku členství proplácet. Takovým způsobem bychom možná mohli i přijít na lidi, na které bychom přes nějaké neziskovky nikdy nepřišli.

Objevil jsem článek o Františkovi a hned psal na Romea, jestli Franta nechce do klubu, ale už to měli dávno pošéfované a klub mu nabízeli, takže tohle asi do budoucna už řešit opravdu nemusím, spolupráci máme nastavenou :)

Jsem v kontaktu s Fosa, kde možná něco vymyslíme pro lidi s nejrůznějším omezením, ale to se ještě uvidí.

Další poznámky#

 • Sepsal jsem nějaký ten odstavec do materiálů, které společně tvoříme s Engetem. Hezky nám to roste, ale ještě pár iterací si to vezme. Následující dva týdny mě to asi bude ještě významně vytěžovat.
 • Trochu jsem se věnoval i sociálním sítím, ať už to byly různé odpovědi nebo retweety.
 • Ozval se mi známý se zajímavou příležitostí pro juniory ve firmě, která dělá simulace pro armády. Dal jsem ji do klubu. Pokud vás něco takového zajímá, napište mi.
 • Člen klubu mě upozornil na to, že mi na webu nefunguje u některých inzerátů tlačítko na odpovězení na inzerát. Zjistil jsem, že má pravdu a že tento průšvih tam byl minimálně pár týdnů :( Promptně jsem to opravil.
 • Vytvořil jsem a poslal květnový newsletter. Moc jsem se s ním nemazal, v plánu je postupně jej upozaďovat a soustředit se na klub. Proto dostává více méně šablonovitou podobu, kdy v novinkách pod nabídkami práce už jsou jen generické položky, které z měsíce na měsíc prakticky neměním.
 • Tato pěkně napsaná nabídka práce mě přivedla k průzkumu jak inzerující firmy, tak portálu Jobstack.it. Přidal jsem si zase nějaké lidi na LinkedIn.
 • Uzavřeli jsme dohodu s Mews, že budou podporovat klub. Zavolali jsme si tento týden a domlouvali se na další strategii a tom, jak mohou využít klub naplno.
 • Prošel jsem si záznamy přednášek z konference Frontendistů, která proběhla o víkendu, a ty, které jsem neviděl a vidět chtěl, jsem si naházel do Pocketu. Pár jsem si jich dokonce už i pustil, stopáž 15-20 minut tomu velmi nahrává. Najít si čas na hodinovou přednášku je problém.
 • Prodloužil jsem doménu junior.guru, zatím to vypadá, že ještě rok to existovat bude :D
 • Nabil jsem si kredit na Wedosu, aby se z něj platily domény. Toto si bohužel zaslouží bod v poznámkách, protože mi to zabralo příliš mnoho času. Při hledání „jak dobít účet wedos“ jsem ale aspoň našel tento zoufalý výkřik a to mě pobavilo.
 • Zkoumal jsem, odkud by se daly stahovat nabídky práce pro veřejnou správu. Samozřejmě cílem by bylo dostat nabídky práce sem. Z konverzací pod tweetem zatím vyplývá, že nabídky jsou nejvíc asi na jobs.cz a že moje hypotéza, že jsou to příležitosti pro juniory, je spíš správná.
 • Potýkal jsem se s nějakou chybou v knihovně strictyaml, kterou rád používám na čtení YAML na všech novějších projektech. Založil jsem issue, chyba je v nějaké závislosti, takže maintainer zatím jen vydal fix s downgradem té závislosti.
 • Podobnou opravu jsme společnými silami udělali na Frozen-Flask s Flaskem, protože se nakonec opravdu ukázalo, že nový Flask pracuje jinak se statickými soubory a Frozen-Flask s ním nefunguje správně. Vydal jsem v0.17.
 • Film Nová šichta jde do kin. Běžte na něj!
 • Během 7 dní od 29.5. do 4.6. jsem naběhal 10 km, při procházkách nachodil 15 km, ujel na kole 28 km. Celkem jsem se hýbal 10 hodin a zdolal při tom 53 kilometrů.

Co plánuji#

Tři věci, které bych chtěl zvládnout udělat příště:

 1. Konečně uzavřít dohodu s jednou vzdělávací agenturou.
 2. Vypisovat loga na web z tabulky firem, doplnit roli „sponzorujeme klub“ do Discordu.
 3. Dokončovat materiály, na kterém pracujeme spolu s Engetem.

A co vy?#

Pokud byste čistě náhodou měli dojem, že jste oproti mě za uplynulý týden vůbec nic nestihli, tak mám pro vás skvělou zprávu! V klidu se na ten dojem můžete vykašlat. Není zač!

Co mě zaujalo#

Když si něco přečtu nebo poslechnu a líbí se mi to, sdílím to na Pocketu. Od posledních poznámek jsem sdílel toto:

Vygenerováno pomocí pocket-recommendations.