Tento článek vyšel před 5 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.
Utekl další týden (17.8. — 21.8.) a tak stejně jako minule sepisuji, co jsem dělal a co zajímavého jsem se naučil. Především se snažím rozvíjet junior.guru. Nemám šéfa, kterému bych reportoval každý svůj krok, ale mám podporovatele, a ty by mohlo zajímat, jestli se neflákám. Taky je to způsob, jak se sám doma nezbláznit a nepropadat pocitu, že je zase pátek a já jsem přitom nestihl nic udělat.
Jak jsem psal minule, tento týden jsem pracoval jen pár dní, protože se mi sešlo jednak volno, jednak nějaké rodinné události. V neděli jsem uběhl 10 km v Kozojedech, byl to prima závod a už se těším na příští ročník. Naposledy jsem činnost typu běh vykonával podle mých záznamů před rokem, a to jsem se šel ještě jen proběhnout za barák, takže už jen dokončení závodu považuji za velký úspěch. 10.82 km, čas 1:10, tempo 6:32, nastoupáno 175 m.
Loga firem
Čtvrtek i pátek jsem více méně finišoval vzhled příručky a to hlavně proužku, který by měl zobrazovat loga firem. Prvotní nápad naštěstí celkem fungoval, ne jak u ToC (viz minulé poznámky), jen jsem si hrál s tím, jestli se mají loga nějak zvětšovat nebo přeskládávat, když člověk scrolluje. Nakonec jsem od všech animací a přesunů upustil, protože to v nějakém prohlížeči vždy nevypadalo dobře, chovalo se to divně, nebo to prostě celé působilo přeplácaně.
Loga jsou position: sticky
a s malou pomocí JavaScriptu při pozicování a detekci v jaké fázi scrollování člověk je, jsou celé v CSS. Kvůli proužku s logy se musel taky zvětšit "offset" pro odkazy "na kotvu", tzn. nárazník, který zaručuje, že když někdo jde v prohlížeči na #odstavec
, tak nadpis a kus toho odstavce nebude skrytá pod všemi těmi proužky nahoře, ale bude odsazená od vrchu stránky. Bylo naštěstí jednodušší to vyřešit, než jsem čekal, stačilo pár dalších řádků JS a CSS.
Nakonec jsem přidal reálná loga firem, které si je předplatily a zkoumal, jak to vypadá. Myslím, že to ujde.
Na obrázku vidíte loga v jednom proužku. Když se scrolluje, tento proužek se nalepí pod další vrchní proužky, dostane stín, a s nimi pak cestuje.
Ještě jsem přidal nějaké to měření přes Google Analytics, jestli a kolik lidí na loga kliká, ať to pak můžu firmám posílat, a přidal automaticky UTM parametry k odkazům. K tomu jsem si napsal novou "knihovničku", která tohle bude umět dělat i jinde a lze ji instruovat skrze data-
atributy v HTML, ale zatím jsem se neobtěžoval s tím předělávat na ni staré věci. Nějaké posílání statistik taky zatím nemám, na to bude čas po vydání příručky, ale hlavně aby se to od začátku měřilo.
Další poznámky
- Na JG se objevil nový inzerát, tak snad se to opravdu s podzimem zase rozjede.
- Upgradoval jsem závislosti na některých projektech Python komunity.
- Snažil jsem se na docs.pyvec.org vyřešit commitování do chráněné hlavní větve tak, že bych pomocí GitHub Actions automaticky vytvořil spíš Pull Request, ale zatím neúspěšně. Věnoval jsem tomu hodinku v pátek a zase se k tomu vrátím jindy.
- Na příručku jsem přidal datum, kdy byla naposledy aktualizovaná, aby lidi viděli, že text časem opravdu upravuju. Informace se vytahuje přímo z Gitu.
- Opravil jsem jeden (až dva) podivné bugy v zobrazování věcí v Safari.
- Napsal jsem Czechitas e-mail, jestli mají zájem nakouknout do příručky před jejím vydáním výměnou za to, že o ní něco napíšou na svůj blog.
- Po minulých neúspěších s různými pokusy o tiskovou zprávu jsem zatím zkusil něco, co mě stojí nejméně energie: tweet, kde se ptám, jestli někdo nechce přístup k příručce dřív, výměnou za publicitu. Sice jsem dal omylem mention na slovenské Nko, ale to se snese :) Tato výzva platí i pro jednotlivce, takže pokud máte blog nebo někde nějakých pár followers, napište mi a domluvíme se.
- Začínám si psát rozvrh činností, které musím postupně udělat v souvislosti s uvěřejněním příručky. Bude to maso.
- Poslal jsem první větší fakturu!
V grafu nejsou příspěvky přes GitHub Sponsors nebo Patreon, s nimi by to vypadalo méně tragicky.
Co mě zaujalo
Když si něco přečtu nebo poslechnu a líbí se mi to, sdílím to na Pocketu. Od posledních poznámek jsem sdílel toto:
- Mozilla: The Greatest Tech Company Left Behind. Tento článek je předčasný nekrolog. Za to, aby tyhle věci mohly pokračovat a Mozilla se nezhroutila jako domeček z karet, bych klidně platil nějaké předplatné, ale Mozilla si o to nikdy neřekla :(
- Are you as smart as a toddler?
Budoucnost AI, batolení, GPT-3, peníze. - „A to pro vás má Putin poslat Specnaz?“ Bizarní příběh lodi, která do Bejrůtu dovezla výbušný náklad.
Spletitý příběh libanonských výbušnin - Google and the Nothing
Jak Google požírá internet a doprovází ho neužitečná nicota. A jak všichni děláme weby tak, aby to pokračovalo, protože bez toho nemůžeme vydělat peníze. - Obloha po Muskovi: Jak začal nový souboj států a korporací o ovládnutí nebe.
SpaceX privatizuje oblohu a zároveň prorůstá se státními zájmy USA - After 10 Years in Tech Isolation, I’m Now Outsider to Things I Once Had Mastered
Hacker, který byl 10 let ve vězení bez kontaktu s realitou, píše o tom, jak se mu jeví dnešek - The Return of the 90s Web
- Amelia Wattenberger: What does 100% mean in CSS?
Přehled toho, jak v CSS fungují procenta - Effective testing for machine learning systems.
Zajímavý rozbor o tom, jak lze testovat ML modely. Klasicky píšeme logiku a testujeme pomocí příkladů. Tady na základě příkladů vznikne logika. Je možné ji testovat? Jak?
Vygenerováno pomocí pocket-recommendations.