Týdenní poznámky: Zamotaný v kódu

Jak se mi daří v jednom člověku provozovat a rozvíjet junior.guru? Od posledních poznámek už utekl nějaký ten týden (17. 3. až 24. 3.), tak nastal čas se opět ohlédnout a utřídit si myšlenky.

Poznámky
Fotil Markus Spiske

Programování nesmyslů

Minule jsem psal:

Pak jsem ještě přepracoval způsob, jakým vypínám a zapínám, zda může bot zapisovat do různých služeb. Chci totiž, aby se muselo explicitně zapnout, že může zapisovat změny do Discordu nebo do Memberful API. Na produkci je to vše zapnuté, ale při vývoji mi to brání udělat nevratné chyby ledabylým spouštěním příkazů. Nebudu to tady rozepisovat, bylo by to dost technické, ale s výsledkem jsem dost spokojen.

Samozřejmě to nebylo tak jednoduché. Našel jsem v tom spoustu nedomyšleností a chyb. Strávil jsem s tím postupně pondělí, úterý, středu… Poznatky:

 • Když mám v Pythonu globální proměnnou a pak si přes multiprocessing udělám proces, tak ten ji nemá. Tohle jsem zjistil při debugování, proč mi nic nefunguje a byl to velký heuréka moment, ale radost jsem vlastně moc neměl. Data si explicitně předávám mezi procesy a už to nechávám tak, ale zpětně si říkám, zda nakonec nebyly přepínače přes environment variables víc KISS.
 • Povedlo se mi napíchnout do Discord klienta a při vypnutém zapisování do Discordu nechat kód spadnout, pokud se pokusí přes HTTP poslat nějakou metodu, která není idempotentní. Perfektní pojistka! Hned mě to upozornilo na několik situací, které jsem neošetřil.

Asi vám nemusím popisovat, zda mám po tomto týdnu pocit z dobře odvedené práce. Zamotal jsem se do kódu, seděl nad tím dny a výsledkem je akorát „lepší kód“, místo abych dokončil něco, co má reálně dopad na uživatele.

Anketa

Z ENGETO Academy přišly poslední dílky ankety, ale já jsem nezvládl dodat svůj poslední dílek. Zato jsem sepsal vše pro Báru, která nám má s anketou pomoci.

Mezitím koukám, jak vychází ankety všude možně jinde.

Přednáška a YouTube

Propagoval jsem úterní přednášku v klubu s Nasťou Sedlákovou o tom, jak zvládat kariéru s dětmi za zády. Přednáška vyšla parádně, opravovali jsme pak akorát trochu zvuk, ale i to zajistil můj pomocník Tinuki. Ohlasy nadšené.

Nasťa

Našel jsem kanál YouTube Creators, kde vychází novinky pro tvůrce na YouTube. Přidáno do RSS čtečky. YouTube se snaží se svými Shorts čelit nástupu TikToku, teď chystají velkou ofenzivu na podcasty (zatím nedostupné v ČR), z čehož asi nemá radost Spotify. Už teď tam mám přednášky (pro členy), podcast (přes Headliner), budou tam moje live Q&A. Čím dál víc mi dává smysl rozvíjet tam kanál a publikum, bez ohledu na formáty, kterým se chci do budoucna věnovat.

Moje Q&A

PyLadies jsem slíbil, že do konce týdne poskytnu informace k chystané Q&A. Doladil jsem tedy titulek, popisek a plakátek. Výsledek k vidění přímo na YouTube: Honza Javorek: Programování jako kariéra? Ptej se! (Q&A) Sdílejte všem, kdo by se mě mohli chtít na něco zeptat 😅

Pracovní místo

S koncem března mi bude končit „podarované“ pracovní místo v Karlínském coworkingu. Bylo perfektní, že jsem to mohl vyzkoušet a donutilo mě to zkusit přeskládat každodenní režim. V práci odjinud než z domova bych rád pokračoval, ale ne tam, kam jsem teď chodil.

Uvažoval jsem o Pracovně, ale Nasťa mi dala tip, že v Radosti nabízí levné kanceláře, tak to omrknu nejdřív tam. Poslal jsem jim poptávku. Pobavilo mě, že „malá zasedačka“ je pro 25 lidí, velká pro 70–100 osob.

Špendlíky a šifrování

Když někdo dá v klubu reakci špendlíku k libovolné zprávě, bot mu ji uloží do soukromých zpráv. Tato funkce je implementovaná příšerně. V listopadu 2021 jsem si udělal poznámku, že zpracování špendlíků trvá moc dlouho, 2,5min. A že to mám přepsat.

Pak mám poznámku z června 2022, že to trvá 6min. Teď to trvá 7,2min a bot mi kvůli tomu čím dál častěji spadne. Tak jsem si řekl, že jsem chtěl sice dělat jiné věci, ale tohle už hoří, tak to předělám.

Jeden z problémů je, že bot neumí efektivně pracovat s historií soukromých konverzací, které vede s členy klubu. Bylo by snadné zprávy uložit do SQLite, ale jsou to soukromé zprávy a i když jsou mezi botem a uživatelem, členové si nejspíš nemyslí, že když tam něco napíšou, objeví se to pak někde v zipu ke stažení.

Jako první jsem tedy přistoupil k tomu, co jsem chtěl stejně udělat už dávno, a to k zašifrování záloh databáze. Pro jednoduchost jsem zvolil symetrické GPG. Nechal jsem 1Password vygenerovat silné heslo a napsal jsem si nové příkazy do svého CLI v clicku, které umí zašifrovat zip, odšifrovat, stáhnout z CircleCI.

 • Chtěl jsem použít nějakou „novou“ šifru ed25519, ale nepovedlo se mi to na macOS rozchodit, tak jsem to vzdal.
 • ChatGPT mi pomohlo správně formulovat jednotlivé GPG příkazy.
 • Nejdřív jsem chodil na CircleCI API jen tak z requests, ale čím víc toho bylo, tím to byla větší otrava. Použil jsem místo toho pycircleci.
 • Příkaz na zašifrování a rozšifrování si dokáže heslo přečíst z mého 1Passwordu. Není to sice moc přenositelné, ale pro mě velice pohodlné a se svým týmem vývojářů, čítajícím pouze mou osobu, jsme se shodli, že to tak být může.
ChatGPT a GPG

Daně

Odeslal jsem daně a přehledy za rok 2022. S datovkou a MojeID to bylo za 10 minut hotové.

Daňař mi poslal dokument k podepsání. Do PDFka jsem na jeden klik plácl podpis v macOS Preview a pak jsem to prohnal přes lookscanned.io. Hotovo! Od 25.3.2023 jsem identifikovanou osobou, další velký úkol splněn.

Doktoři

Zhoršily se mi vrozené potíže s kůží. Nejdřív jsem to nějak „jako vždycky“ odbýval, ale najednou to nestačilo, tak se to vymklo kontrole. Pokorně jsem tedy najel na přísný režim, zrušil sporty, nasadil masti. A jal se najít dermatologa, který by mě po letech přijal do dlouhodobé péče. Doktora jsem našel. Na květen 😀 Naštěstí ale režim zafungoval a už to mám zase pod kontrolou.

Obvodní lékařka mi neodepisovala na e-mail (prosbu o recept), tak jsem jí zavolal. Minulý týden měla dovolenou. Tohle se mi stalo už poněkolikáté, přitom je to vždy u ní na webu v aktualitách. Napadlo mě, zda nemají RSS. Mají! Takže už ve své RSS čtečce odebírám i aktuality své obvoďačky. Moc jich není, ale o to důležitější bývají.

Aktuality

Rozbilo se samo

Blbla mi instalace projektu, tak jsem upgradoval na nejnovější Poetry. To způsobilo další problémy. Tak jsem upgradoval Python z 3.10 na 3.11, na hlavním repozitáři i na realtime botovi.

Přestala fungovat normalizace adres u pracovních inzerátů. Seznam totiž přesunul HTTP API Mapy.cz na jiné místo a změnil režim přístupu. Psal jsem si s nimi, ale během „beta“ režimu neumí zatím nabídnout menší balíček, než 800 Kč/měs. To pro mě nedává vůbec smysl. Mám prý počkat, až to bude pro veřejnost a sledovat developer.mapy.cz. Tak jsem to nějak zatím hacknul a čekám.

API zmizelo

V pátek GitHub změnil SSH host klíč a rozbil tím půl vývojářského internetu. Musel jsem to opravit lokálně a na CircleCI upgradovat git-shallow-clone-orb, kde autor naštěstí urychleně vydal novou verzi.

Další

 • Zaznamenal jsem pár dalších nápadů pro realtime bota.
 • Dočetl jsem The Middle Ages: A Graphic History. Pěkné to bylo!
 • Experimentuji s Pocketem. Napadlo mě, že bych si tam mohl posílat náhodné články z internetu a pak je přes RSS vytáhnout do své RSS čtečky. Bohužel jejich RSS má jen 30 položek (na supportu mi potvrdili, že to je feature a ne bug). A není tam nic než nadpisy a odkazy. Neznáte jiný nástroj, kam jde snadno z počítače i z mobilu posílat odkazy a pak je dostat jako neomezené RSS?
 • Sešel jsem se s kámošem Jožou, probrali jsme spolu drby ze světa práce, plány s junior.guru mentoringem nebo katalogem kurzů, vypili kafe, půjčil mi komixy.
 • Navštívila nás babička, tak jsem byl na rande s manželkou.
 • Zavolal jsem si s Iry, které jsem potkal v listopadu díky kamarádům z Afriky, kteří jeli do Prahy na Ubuntu Summit. Bavili jsme se o životě a o tom, jak zvládáme podnikání. Oni ve dvou lidech dělají Zorin OS. Poradili mi, že až budu řešit rozúčtovávání DPH do každé země zvlášť, jako musí oni, může se mi hodit vědět, že existuje Paddle.
 • Narazil jsem na článek na blogu portálu Navolnénoze.cz. Ten blog znám, vychází tam dobré věci, ale v RSS čtečce jsem ho neměl. Tak si ho jdu přidat a najednou koukám, že Novinky jsou úplně přesně to, co jsem v předešlých poznámkách popsal jako svůj „záměr s newslettery“ 😀
 • Svůj postup při plnění svých plánů jsem přesunul do tabulky na GitHubu. Když jsem naposledy zkoušel používat GitHub Projects, vůbec to nebylo tak nabušené jako teď! Příjemné překvapení, používá se to suprově.
 • Udělal jsem změny v šabloně pro týdenní poznámky, abych ji co nejvíc zestručnil a změnil jsem úvodní obrázek, aby si lidi všimli, že je něco jinak. Poznámky samotné se mi bohužel opět nepovedlo napsat kratší.
 • E-maily, klubový Discord, Pyvec Slack. Napsal jsem (konečně) firmám, kterým bude brzy končit partnerství. V Python komunitě jsem věnoval hodně času formulování svých myšlenek co se týče účelu a budoucnosti blog.python.cz. Řešil jsem jeden ztracený login na Discord a dvě stipendia.
 • Během 8 dní jsem při procházkách nachodil 5 km, na túrách nachodil 6 km, ujel na kole 18 km. Celkem jsem se hýbal 7 h a zdolal při tom 29 km.

Plánuji

 1. Přebuduji funkci na špendlíky.
 2. Rozmyslím MVP katalogu vzdělávacích agentur.
 3. Promo mojí Q&A a poslední epizody podcastu.

Zaujalo mě

Když na něco narazím a líbí se mi to, sdílím to na Mastodonu. Od posledních poznámek jsem sdílel: