WebExpo 2008, rivjů

Upozornění! Tento článek vyšel před 14 lety. Můžete si jej přečíst v rámci zkoumání minulosti, ale přepokládejte, že dnes se Honza již nemusí s obsahem ztotožňovat.

Rivjů je něco jako privjů, akorát ne před akcí, ale po akci. Přináším rivjů z víkendové konference o webdesignu WebExpo 2008, pravděpodobně největší události v českých vodách webdesignu za celý rok. Vzhledem však k tomu, že dříve se takové akce nekonaly (pevně věřím, že do budoucna se konat budou), tak je to možná největší akce za několik let zpátky. Pokusím se o komplexnější rozbor. Když budu hovořit o nás, myslím tím sebe a markopha, s nímž jsem po WebExpu chodil. Jo a pozor milé slečny, on už má článek napsaný, takže i když ten můj vyšel dřív, neupírejte mu prvenství ;) .

Dojmy?#

WebExpo ve mě zanechalo dobré dojmy. Určitě bylo co zlepšit, určitě byly slabé chvilky, ale celkově se mi víkend moc moc líbil :) . I přesto si ale ani v druhém odstavci neodpustím vzkaz organizátorům – anketa „co se mi líbí/nelíbí na WebExpu“ měla být řešena určitě jinak, s ohledem na oba dny (jak mám v sobotu do 16h vědět, jak se mi líbila organizace nedělní části?) a také s ohledem na to, že někdo tam byl třeba jen jeden den.

Registrace#

Nemohu soudit, jestli byly nějaké problémy, protože jsme, dle avíza organizátorů, přijeli vždy včas a do pár minut jsme měli vše co bylo potřeba. Potěšil dárek v podobě pěkné notebookové myši od Microsoftu (ale bylo na výběr z více dárků) pro prvních nevímkolik registrovaných návštěvníků.

Lidé#

Všude, kdykoliv, kdekoliv poletoval hlavní organizátor Vašek Stoupa, čímž si získal můj obdiv. Někdy mi přišlo, že je na více místech zároveň.

Překvapilo mne, kolik lidí jsem viděl nebo poznal. A to i kamarády jako Michala Janíka nebo Tomáše Porazila. Zahlédl jsem pár lidí ze školy a konečně jsem se setkal například s Honzou Korbelem nebo Michalem Vallo z Actumu. Trochu mě mrzí, že jsem si neodchytl Davida Grudla a neoptal se ho na nějaké podrobnosti k plánovaným školení v Nette – mohli jsme si pokecat a přiřadit k nickům obličeje.

Pokud jste někdo zahlédli hošíka v riflích, tmavě červené košili a tmavé čepici s kšiltem, tak to jsem byl já. Na té čepici jsem měl dokonce velkou část konference i nálepku se jménem, protože na košili nějak nechtěla držet :) . Ty cedulky… No asi by šly vyřešit i lépe. Pokud jsem s někým přímo nemluvil nebo jej neviděl z 30 cm, stejně jsem neměl šanci si přečíst kdo to je.

Organizace, postřehy#

 • Asi by šlo udělat větší pauzy, jak už naznačil Honza Korbel a to nejen k setkání a pokecu, ale i k přebíhání mezi místnostmi.
 • Ano, chybělo nějaké místo, kde by se lidé mohli setkat, bavit… viz stdout.
 • V sobotu jsem šel třeba na nějaké přednášky jen proto, že to byla „výplň“. V neděli jsem nevěděl kam dřív skočit a spousta zajímavých věcí mi uteklo :/ .
 • Přednáškárny byly hrozné… Člověk nemohl svobodně přijít, odejít, skočit si na záchod, pokud neseděl na kraji. Lituji lidi s většími tělesnými proporcemi.
 • Oběd byl dobrý a bylo ho hodně. Čaj a pečivo byly výborné. Káva možná taky, protože to všichni říkali, ale já kávu nepiju, takže mi přišla hrozně hnusná. Každopádně moc jsem toho nenaspal a tak byl doping nutný, káv jsem vypil za WebExpo spoustu. Určitě jsem nechtěl na přednáškách spát jako ve škole :D .
 • Bylo pěkně vidět, že i guru, který toho hodně ví a má skvělou příležitost se o své vědomosti podělit se světem a předat je dál, může být antitalent na přednášení a svou úlohu prostě není schopen splnit. Ve škole to člověk trpí, na WebExpu je mu to spíš líto.
 • Diskusní kroužky byly super. Hlavně ten o SCRUM a agilních metodách – vznikla opravdu zajímavá diskuse a ačkoliv jsem o těchto metodách věděl pramálo (jen z předešlé přednášky), přál jsem si, aby nemusela skončit.
 • Některé přednášky byly úmorně dlouhé a některé žalostně krátké. U mnoha kvalitních přednášek bylo hrozně cítit, že tlačil čas.

Přednášky#

 • Radek Hulán působil na přednášce nezúčastněným dojmem, spíše otráveným. Záživné to moc nebylo a spíše mě zklamal. Díky němu jsem však odešel na oběd dříve a nestál jsem dvoukilometrovou řadu :D .
 • Karmi měl asi jednu z nejlepších přednášek na WebExpu, na které jsem byl. Opravdu umí prezentovat a na Ruby mě dost zlákal.
 • PHP frameworky byly dobré pro osvětu, škoda že moc nedošlo na ty ostatní frameworky – CSS, JS… Na ty jsem se těšil více :/ .
 • Vtipný chlapík ze Skypu zasvěcoval do chemie testování webových aplikací. Dobrá a zajímavá přednáška, odkrytí nového tématu.
 • Nette a DG. Na přednášku jsem se těšil celou sobotu a pak jsem se samozřejmě hodně nasmál, ale chyběl mi trochu přínos, protože vše z toho už jsem věděl. Přednáška o Nette poprvé neodhalovala nová zákoutí frameworku, ale byla spíše propagační – „hele, ono to existuje a lze v tom psát rychle a efektivně“. Ale to třeba já už vím dávno :| .
 • Přednášení o ExtJS mohlo být zajímavější. Podle mě nevyužitý potenciál.
 • Pokročilé techniky designu webu v Adobe Photoshop od Jirky Tvrdka a Whitwy vypadaly slibně, ukázaly pár zajímavých triků, ale přednáška mohla být odpřednášena lépe. Slajdy byly pěkné a vtipné, ale jejich ústní podání už trochu pokulhávalo. A střídat se u jednoho Macu, když ho jeden neumí pořádně ovládat… Zdržuje to zbytečně :/ .
 • Agilní metody a SCRUM byly perfektní a zaujaly mne. Přednášející Zuzana Šochová byla jedna z nejlepších na WebExpu a přednáška mě opravdu zaujala a pro téma nadchla.
 • Webdvanula prvky od Arthura Denta byly prima. Těšil jsem se, že se dovím nějak uceleněji a více o OpenID a to jsem se dověděl, dokonce více než to. Arthur měl hroznou trému (jak potvrdil i na blogu), ale zvládl to perfektně a časem nabyl větší jistoty. Raději 20 Arthurů s trémou povídající o zajímavých věcech, než některé uspávače hadů.
 • Dagi přišel s tím, že nás *určitě nadchne pro Spring*. A já jsem hrozně rád, že jsem byl u toho. Něco se ve mě totiž zlomilo a při pohledu na ten svět J2EE, do kterého jsem chtěl vždycky tak hrozně proniknout, jsem nějak znejistěl a začal jsem se ptát sám sebe – a nebylo by lepší třeba RoR? Nebo Python? Je J2EE opravdu to, co mě bude bavit? Bojím se, že vůbec není…
 • Kodérskou přednášku Fczbkk považuji za jednu z nejlepších na celém WebExpu a jsem fakt moc moc rád, že jsem na ní byl. Rozhodně pro mne byla přínosem a dokonce jsem se i zasmál :) .

Možná jindy#

Nestihl jsem (a možná uvidím): Marketing ve vyhledávačích (SEO a PPC reklama) od Davida Špinara, Cílené útoky na webové aplikace + Simulace phishingu na ČZU od Rastislava Turka a Václava Lohra, Pleteme sociální síť Josefa Holého, Architektura aplikací v Seznamu Vlastimila Pečínky, Framework Django 1.0 od Honzy Krále, Škálování, optimalizace a zálohování databáze MySQL Jakuba Vrány, Copywriting na internetu od Martina Brablece a Protože design není dekorace: navrhujeme úspěšné webové aplikace Jana Brašny.

A co nakonec? Chtěl bych poděkovat Vaškovi za celé WebExpo, markophovi za prima společnost, Lence za ubytování v Praze. Přednášky budu vstřebávat ještě dlouho a hlavně posun paradigmatu od J2EE k něčemu jako Ruby nebo Python mě bude asi ještě nějakou tu dobu trápit. A víte co ještě? Pche. Peklo zamrzlo. Založil jsem si Twitter.